Роки звітного періоду виявились напруженими, наповненими неординарними подіями, які суттєво впливали на економічний розвиток кожного з нас. Це були найтяжчі роки з 30 попередніх років діяльності палати, саме з часу її відродження у 1993 році. Робота палати була скорегована відповідно до нових викликів, спричинених пандемією СOVID та російською військовою агресією проти України. Президія торгово-промислової палати забезпечувала у цих умовах поточну діяльністю палати, втілення в життя Статуту, рішень звітно-виборчих зборів та керівних органів ТПП України.
В цей непростий час діяльність палати була спрямована на підтримку підприємництва, лобіювання його інтересів, консолідацію бізнесу регіону, сприяння релокації підприємств із зон бойових дій. Наполегливо працювала над питаннями поглиблення взаємодії з органами місцевої влади. Залучалася до розробки та виконання обласної програми соціального розвитку, обласної та міської програм підтримки малого і середнього підприємництва, брала участь в різних програмах реформування економіки області.
Незважаючи на нові виклики, впродовж звітного періоду палата докладала чимало зусиль в розширення міжрегіонального співробітництва, розбудову бізнес-партнерства на регіональному, державному та міжнародному рівнях. Активно сприяла розвитку зовнішньоекономічній діяльності підприємств регіону, подоланню бар’єрів в експортно-імпортних операціях. Продовжувала надавати послуги в сфері сертифікації, експертизи, в інших важливих напрямках обслуговування бізнесу.
Сприяння гуманітарному руху та допомога фронту
З перших хвилин війни наша палата почала опікуватись про допомогу бізнесу, який релоковувся з території бойових дій. За короткий період Чернівецька ТПП у взаємодії з об’єднаними територіальними громадами області склала реєстр приміщень, які можливо використати для перенесення та відновлення діяльності підприємств зі сходу України. Палата своєчасно реагувала на відповідні звернення представників релокованих підприємств, організовувала поїздки на відповідні об’єкти. В результаті за цей період було забезпечено супровід та релокацію (перевезення виробничих та складських потужностей) понад 20 суб’єктів підприємницької діяльності. Більшість з них це фізичні особи підприємці та мікропідприємства, які спеціалізуються на наданні послуг у сферах торгівлі, зовнішньоекономічної діяльності, обслуговування.
На початку військової агресії через наявні контакти в дипломатичних установах України в Румунії, Болгарії, Бельгії, та Ірландії забезпечено логістичну та консульську підтримку українських волонтерських організацій в процесі транспортування на територію України касок, бронежилетів, камуфляжної форми тощо.
У взаємодії з Вінницькою ТПП, ГО «Велика Ідея» (м.Ковель), ГО «Israeli Friends of Ukraine» та Міжнародним волонтерським логістичним центром «Марлог» надано сприяння в організації транспортування гуманітарних вантажів (медичного обладнання та медикаментів) з аеропорту Яси (Румунія).
В ході співпраці з представниками ділових кіл повіту Бістріца-Несеуд (Румунія) на періодичній основі організовувалася доставка до м.Чернівці гуманітарної допомоги, а також засобів первинної медичної допомоги. За посередництва представника палати забезпечено налагодження прямих контактів між керівниками Головного управління ДНС України в Чернівецькій області та Волонтерської служби з питань надзвичайних ситуацій м. Бістріца (Румунія), переговори між якими завершились передачею румунськими партерами спеціального обладнання та захисних костюмів для гасіння пожеж.
У взаємодії з Яською ТПП (Румунія), Фондом «Fraternitatea» та Яською філією Союзу українців Румунії було організовано закупівлю та передачу Чернівецькій міській раді електричного генератора, обігрівачів, медикаментів, а також продуктів та засобів гігієни для центрів з прийому біженців в населених пунктах Редеуць та Стинка-Костешть (Румунія).
З використанням наявних контактів в середовищі ділових кіл Сучавського повіту (Румунія), за ініціативою представника палати, в населеному пункті Негостіна було створено тимчасовий хаб збору гуманітарної допомоги, з метою її подальшого перенаправлення в Україну.
Складські приміщення палати надавались місцевим волонтерським організаціям для тимчасового зберігання та перевантаження гуманітарної допомоги для подальшого транспортування у інші регіони країни.
На відповідні запити Чернівецької військової адміністрації надавалася інформація щодо іноземного виробника пластин для бронежилетів, іноземних виробників камуфляжної тканини та консервної продукції.
Завдяки налагодженій співпраці з Союзом українців Румунії, за ініціативою палати, 4 листопада 2022 року представницька організація етнічних українців Румунії передала для обласних установ соціального спрямування області 10 пристроїв безперебійного живлення.
Палата надавала посильну допомогу в розміщенні біженців з півночі та сходу України на території Чернівецької області та в Румунії, зокрема в повітах Сучава, Констанца, Бістріца-Несеуд та інших.
Кілька місяців тому палатою надавалася фінансова допомога на відновлення пошкодженого приміщення Черкаської ТПП.
Робота з членами палати та взаємодія з ними
Членська база є фундаментом діяльності палати, тому роботі з нею постійно приділяється особлива увага. На даний час у Чернівецькій торгово-промисловій палаті налічується 117 членів. За звітний період в її ряди влилось 30 суб’єктів підприємницької діяльності, а вибуло 22. Невтішна статистика пов’язана із закриттям багатьох підприємств, скрутним фінансовим становищем в ковідний період і період воєнного часу.
Але є й інші причини зменшення кількості членів нашої палати. В кінці минулого звітного періоду ми зіштовхнулись з тим, що частина членів палати відсторонилась від участі в її роботі, проявляли пасивність, не реагували на наші пропозиції та ігнорували заходи, роками не сплачували членські внески. Одним словом, використовували членство для вирішення своїх інтересів, коли їм вкрай була необхідна підтримка палати. Проаналізувавши стан справ було прийняте рішення виключити з членів нашої палати та палати України суб’єктів підприємницької діяльності, з якими був втрачений зв’язок.
В даний час наша палата підтримала ініціативу ТПП України та приймає участь в реалізації проекту ПРООН «Підтримка інклюзивного розвитку в Україні шляхом поєднання сприяння експорту з регіональним розвитком і ЦСР», тим самим Чернівецька ТПП долучилась до створення інтегрованої бази даних учасників бізнес-спільноти України, яка використовується для моніторингу стану бізнес-середовища.
В рамках цієї діяльності була актуалізована база даних дійсних членів нашої палати, проведено співбесіди з керівниками та власниками бізнесу (або довіреними особами), отримано дозволи на внесення персональних даних до інтегрованої бази даних та залучення до щомісячного моніторингу.
Впродовж цього року за ініціативою ТППУ та наших міжнародних партнерів – ПРООН та GIZ реалізовано розширення існуючої гарячої лінії підтримки експорту та імпорту, в роботі якої приймає участь і наша палата.
Увійшло у практику відвідування працівниками палати підприємств-членів палати, де вивчались проблемні питання виробничого та експортного характеру, обговорювались можливості покращення ситуації, вжиття спільних для пошуку нових ринків збуту тощо. Тільки у цьому році відбулись такі зустрічі з новими членами ТПП: РГК «Чернівцігаз», ТОВ «Авторембуд», «УПГ-Інвест», ТОВ «Литмаш», ТОВ «Еколат», ТОВ «Облторгсервіс».
У звітному періоді основним завданням палати залишилось забезпечення інтересів її членів, сприяння зовнішньоекономічній діяльності, організація поїздок на міжнародні форуми, сприяння пошуку ділових партнерів, інформування про заходи та програми підтримки виробників та експортерів, надання послуг для їх розвитку.
За звітний період найбільш вагомий внесок у поповнення бюджету палати вносив відділ сертифікації, експертизи та штрихкодування. За ці роки ними видано біля 11150 сертифікатів, 300 висновків походження товарів, що дало законні підстави для надання преференцій у країнах імпортера. Зменшення майже удвічі кількості працюючих не вплинуло на проведені більше 400 експертиз та 100 визначень кодів.
У відділі експертизи, сертифікації та штрихованого кодування палати впроваджено автоматизовану систему «Сертифікати походження». Автоматизація виписки сертифікатів походження дає можливість експертам прискорити їх видачу замовникам.
Наразі нами впроваджується система онлайн-оформлення сертифікатів та їх верифікації, яка ще більше скоротить терміни видачі сертифікатів і зменшить їх вартісті для бізнесу. Для регіональних палат витрати на видачу сертифікатів будуть у повному обсязі уніфіковані за рахунок єдиного програмного забезпечення, єдиних методичних рекомендацій, уніфікованого курсу навчання фахівців та їх сертифікація.
Впродовж звітного періоду завірено три з половиною сотні документів комерційного характеру, що дало можливість підтвердити існування підприємств, контрактів, інвойс тощо і здійснювати експорт продукції з України.
За останні роки спостерігається збільшення замовлень на отримання ділових довідок. Впродовж двох років надаємо нові послуги, зокрема висновки про вихід деревини на деревообробних підприємствах.
Актуальною залишається робота по захисту місцевих товаровиробників від недобросовісної конкуренції через отримання штрихкодів на свою продукцію. За останні 5 років членами ЕАН України стали сотні товаровиробників.
У звітному періоді палата активно вела інформаційну і роз’яснювальну роботу щодо переваг реєстрації і використання власного бренду. За звітний період ми допомогли більше 200 підприємцям і підприємствам оформити як власність свій товарний знак, який з роками капіталізується і приноситиме їм прибутки. У порівнянні з попереднім аналогічним періодом кількість звернень і поданих матеріалів зросла майже утричі.
Палата продовжувала надавати маркетингові послуги як вітчизняним фірмам, так і іноземним по дослідженню ринку. Незалежно від того чи це є ринок лакофарбової продукції, овочевих сумішей глибокої заморозки, або ринку газу. До прикладу останнє, на замовлення РГК «Чернівцігаз», фахівці палати здійснили ґрунтовний аналіз румунського ринку газу.
Через можливості наявних інтернет-ресурсів, у тому числі наш сайт та сторінку у соціальній мережі Facebook, а також в ході безпосередніх прямих контактів, на постійній основі здійснюється інформування членів палати та суб’єктів підприємництва про комерційні пропозиції зарубіжних і вітчизняних партнерів, проведення виставкових заходів, можливості налагодження бізнес контактів з потенційними партнерами.
Не менш важливою проблемою є захист інтересів членів палати, зокрема через непродумані економічні рішення по відношенню до товаровиробників. Так, у цьому році Уряд України планував запровадити додатковий 10% збір на валютнообмінні операції з купівлі імпортних товарів та послуг. Введення даного додаткового збору призвело б до збільшення собівартості вітчизняної продукції, зростання споживчих цін в Україні, зменшення обсягів реалізації продукції та інших негативних факторів. Ми вивчили це питання та можливі негативні наслідки на прикладі деяких наших підприємств-членів палати. Зокрема, для таких підприємств як «Вікна-Стиль», «Болена», де доля іноземних комплектуючих доходить до 80%, це могло поставити їх на межу існування.
Палата разом з іншими колегами з системи торгово-промислових України стали на захист підприємців і законодавці не ризикнули прийняти таке рішення. Ми вдячні віце-президенту ТПП України М.Непрану, який, по суті, очолив цю боротьбу, неодноразово виступав на різних платформах щодо неприпустимості прийняття такого рішення.
І це не єдиний випадок. Палата України ввела у практику проведення онлайн зустрічей з керівниками депутатських комітетів, керівниками державних установ, фінансистами, на яких розглядаються такі «гарячі» питання. Так, коли на контрольно-пропускних пунктах митниці стався колапс через вимушену переорієнтацію логістичних потоків, і коли черги вантажівок у нас доходили до «Гравітону» (майже 50 км.), проводились неодноразові зустрічі з представниками компетентних державних установ для обговорення даної ситуації та вжиття відповідних заходів, у тому числі із заступником міністра інфраструктури України, головою Державного агентства відновлення та розвитку України Мустафою Наємом. Не можемо сказати, що схвалені рішення, зокрема щодо механізму та процедур електронних черг є оптимальними, однак проблема в тій чи іншій мірі була вирішена.
Система ТПП оперативно відреагувала на блокування українського експорту через польський кордон. Публічно висловлена позиція ТПП України отримала схвальну оцінку віце-прем’єр міністра з відновлення України Олександра Кубракова та Державного агентства відновлення та розвитку України.
Слід також зазначити, що часто до нас звертаються підприємці з метою врегулювання конфліктів з митними органами, податковою.
Чернівецькою ТПП та палатою України надано сприяння ТОВ «М’ясо Буковини» у представлені м’ясної продукції власного виробництва в мережі супермаркетів АШАН, також ведуться перемовини щодо їх виходу на румунський ринок, а ТДВ «Чернівецький хімзавод» в організації пошуку бітуму, виходу на іноземні ринки ТОВ «Еліксель Ентерпрайз», ТОВ «Грін Пластік», ПП «Лайт Роут ТМLRC, ТОВ «ЕКОЛАТ» та ін.
Ми долучились до вирішення проблеми ТОВ «Лілак» у встановленні зв’язків з іноземними виробниками якісної кришки для упаковки власної продукції.
В рамках діяльності палати з просування продукції та послуг малих і середніх підприємств області на зовнішній та внутрішній ринки використовувалась і така форма роботи як проведення цільових презентацій фірм. Зокрема, свою продукцію та послуги презентували у приміщенні палати компанія «Брікстон Констракшн» (Румунія), ТОВ «Вікна-Стиль» та фірма «Територія сходів».
Навчальна робота
Чернівецька ТПП турбується про навчання представників суб’єктів господарювання, визначаючи тематику, яка б мала прикладний характер у вирішенні нагальних питань. Так, за 5 років проведено 13 дводенних семінарів з питань здійснення публічних закупівель в Україні, де отримали необхідні знання 228 слухачів з числа тендерних комітетів та уповноважених осіб із 159 підприємств, установ, організацій області.
На виконання Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих України, щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі» палата за участі фахівців Пенсійного фонду провели навчання 67 спеціалістів із 49 підприємств і організацій з питань переведення трудових книжок в електронну форму.
Чернівецькою ТПП спільно з Сектором державної регуляторної служби в Чернівецькій області 12.02.2019 року проведено круглий стіл на тему «Мораторій на проведення перевірок бізнесу закінчився: чого очікувати бізнесу у 2019 році?».
Спільно з Управлінням забезпечення реалізації повноважень у Чернівецькій області, що входить до складу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях, палата організувала для підприємців області семінар на тему: «Залучення потенційних інвесторів до приватизації та оренди об’єктів державної власності – питання та відповіді».
За ініціативи та підтримки Представництва ЄС в Україні для підприємців області було проведено семінар «Участь у європейських торгівельних форумах і виставках, можливості для українського бізнесу».
Нажаль карантин та воєнний стан унеможливили проведення деяких запланованих навчань та семінарів.
Значний успіх мав організований в листопаді цього року спільно з Департаментом регіонального розвитку ОДА навчальний інтенсив-курс для експортерів-початківців «Експорт крок за кроком» (Школа експортера), який мав на меті допомогти учасникам проаналізувати власний експортний потенціал, спланувати експортну діяльність та зробити перші кроки на шляху її реалізації. Практичні виступи професійних тренерів нашої палати викликали неабиякий інтерес серед слухачів.
Чернівецька ТПП співпрацювала з органами влади області та міста в питаннях підтримки підприємництва, формування привабливого інвестиційного іміджу Буковини серед потенційних інвесторів, пошуку нових закордонних ринків збуту, організації міжнародних заходів.
Палата постійно долучалась до розробки та реалізації Комплексної програми розвитку малого і середнього підприємництва у Чернівецькій області, Комплексного плану заходів Чернівецької ОДА з розвитку міжнародного співробітництва та інвестиційної діяльності, Плану заходів щодо реалізації Стратегії розвитку малого і середнього підприємництва в Україні, Плану завдань і заходів з реалізації Експортної стратегії України («дорожньої карти» стратегії розвитку торгівлі) на 2018-2021 роки в Чернівецькій області, Програми розвитку малого і середнього підприємництва в м. Чернівці, Стратегії розвитку Чернівецької області та ін.
Ми стараємось використати усі можливості для доведення до місцевих органів влади проблем, з якими стикається бізнес в області, надавати пропозиції з покращення стану цієї роботи, у тому числі, і під час перебування керівників ТПП України.
Так, під час робочого візиту президента ТПП України Г.Чижикова до Чернівців були організовані зустрічі з чернівецьким міським головою, головою Чернівецької обласної ради та головою Чернівецької ОДА.
Обговорювалися перспективні напрямки взаємодії ТПП України та Чернівецької ТПП з органами місцевого самоврядування області, зокрема щодо сприяння формуванню привабливого інвестиційного іміджу Буковини серед потенційних інвесторів, пошуку нових закордонних ринків збуту та популяризації продукції місцевих виробників в середині країни. Пріоритетами в цьому напрямку визначено переробку та експорт продукції садівництва, сільського господарства, легкої промисловості, деревини тощо.
Під час візиту було підписано меморандум про співпрацю між Чернівецькою обласною державною адміністрацією та Торгово-промисловою палатою України.
Нажаль, впродовж останніх років ми не можемо констатувати дуже плідну взаємодію з владою. Так, Чернівецька ТПП підготувала пропозиції до спільного плану заходів з Чернівецькою обласною радою, які серед іншого передбачають:
- започаткування практики поетапного проведення на базі Чернівецької ТПП презентацій економічних можливостей громад;
- організацію цільових ділових поїздок в інші області та країни для вивчення кращого досвіду розвитку підприємництва, а також перейняття та запровадження інноваційних технологій виробництва у сільському господарстві, садівництві та тваринництві;
- з метою підвищення обізнаності з питань просування продукції місцевих виробників на міжнародні ринки організувати на базі Чернівецької ТПП курс цільових інформаційних заходів, із залученням у якості спікерів провідних українських фахівців в даній сфері;
- залучення підприємців громад до участі у виставкових заходах, що організовуються на території країн-учасниць Єврорегоіну «Верхній Прут»;
- забезпечення участі (офлайн/онлайн) місцевих підприємців у міжнародних економічних форумах, виставках та презентаціях, сприяти їх включенню до складу делегацій та ділових місій системи торгово-промислових палат України для участі у міжнародних заходах.
Але оформити його офіційно нам так і не вдалось. Аналогічно не отримав практичної реалізації меморандум про співробітництво між ТПП України та Чернівецькою ОДА.
При цьому палата не залишає осторонь співпрацю з головами об’єднаних територіальних громад області, зокрема на постійній основі інформувала ОТГ щодо іноземних комерційних пропозицій та виставкових заходів за кордоном, направляла інформацію про бізнес пропозиції, запити на партнерство в закордонні представництва ТПП України та економічні місії при посольствах України в іноземних державах, розповсюджувала інформаційні та аналітичні матеріали з питань зовнішньоекономічної та підприємницької діяльності, можливостей залучення інвестицій, пошуку ділових партнерів, експортно-імпортних можливостей регіону.
Надавалась допомога у вирішенні конкретних проблем фермерських господарств. Зокрема у 2019 році на прохання однієї з громад Хотинського району знайти ринки збуту фруктів палата організувала поїздку до Румунії, де провели низку зустрічей керівників громади з представниками різних торгівельних мереж. Натомість наші виробники отримали цікаві пропозиції щодо спільного виробництва фруктових оцтів, іншої продукції переробної промисловості та десяток ідей розвитку свого бізнесу.
У звітному періоді палата особливу увагу приділяла сприянню діловому середовищу у пошуку нових ринків збуту та напрацюванню нових ланцюжків постачання експорту/імпорту продукції. У вирішенні цих проблем палата використовує наявну у нас базу даних та пропозицій. Крім того, залучаємо можливості Центру підтримки експорту при ТПП України, Ради експортерів та імпортерів при МЗС України, Міністерства економіки України, представників ТПП України за кордоном.
Працівники палати постійно представляють інтереси місцевого бізнесу на різних заходах, на яких розглядаються питання здійснення зовнішньоекономічних операцій. Зокрема, долучились до обговорення актуальних питань під час круглого столу «Легкість переміщення товарів через кордон; національний та регіональний виміри», який був організований громадською організацією «Інститут економічних досліджень та політичних консультацій».
Ми допомогли в організації та представили інтереси місцевих підприємців на семінарі Представництва ЄС в Україні для підприємців Чернівецької області: «Участь у європейських торговельних форумах і виставках: можливості для українського бізнесу».
Чернівецька ТПП забезпечила участь членів палати в онлайн-семінарі «Експорт послуг: як вийти на зарубіжні ринки», який був організований у взаємодії з державною установою «Офіс з розвитку підприємництва та експорту».
За нашою участю був організований семінар для суб’єктів підприємництва та представників територіальних громад області щодо пошуку іноземних ділових партнерів та огляду вимог до продукції на ринку ЄС.
З метою надання всебічної допомоги місцевим виробникам у виході на міжнародні ринки Чернівецька ТПП, в рамках спільного проекту ТПП України та Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ), із залученням кваліфікованих експертів Клубу експортерів України, підготувала фахівців з експорту продукції українського виробництва за допомогою популярних світових електронних майданчиків (Alibaba, Europages, Amazon, Indiamart, Ec21, ThomasNet та інші).
Сьогодні співробітники палати мають можливість консультувати суб’єктів підприємництва області в питаннях обрання найбільш прийнятного майданчику, розробки стратегії продажів, адаптації пропозицій під ринки різних країн, механізмів ефективного розміщення товарів та отримання довгострокових контрактів тощо.
Палата представила інтереси буковинських підприємців під час проведення ділового сніданку членів Президії ТПП України з Віце прем’єр-міністеркою з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольгою Стефанишиною. У контексті підтримки місцевого бізнесу Чернівецька ТПП підтримала єдину позицію системи торгово-промислових палат України щодо забезпечення рівних умов для експорту горіхів та видачі відповідних дозволів на території областей, де вони вирощуються.
Керівництво Чернівецької ТПП разом з окремими підприємствами-членами палати представили інтереси місцевого бізнесу на он-лайн вебінарі на тему: «Україна – Саудівська Аравія. Можливості співпраці для експортно-орієнтованих областей та організацій у 2022».
Як і в минулі роки, особливу увагу ми приділяєм транскордонному співробітництву. Це стосувалось не тільки програми транскордонного співробітництва Interreg NEXT«Румунія-Україна 2021-2027».
Одним із суттєвих аспектів виходу на європейські ринки є виконання вимог щодо відповідності стандартам якості власної продукції. З огляду на це нами були проведені декілька заходів у взаємодії з представником британської компанії QUAY AUDIT в України Флоріном Дебреценем, під час яких слухачі отримали інформацію щодо умов та механізмів отримання основних міжнародних стандартів якості (ISO, UNI, НАССР, OHSAS, BLUESUN MARK, FSC та інші), методи визначення відповідності продукції для її доступу на європейський ринок, маркування ЄС. Учасники також були ознайомлені з рішеннями, регламентами, директивами та євро нормами, на які необхідно звернути увагу компаніям, зацікавленим у виході на ринки ЄС. До участі у заході були залучені фахівці Головного управління держпродспоживчої служби в Чернівецькій області.
Як продовження цієї теми нами спільно з представництвом компанії QUAI AUDIT був організований практичний семінар “Системи управління безпечністю харчових продуктів (ISO 22000:2018). Принципи НАССР”. Актуальність семінару зумовлювалась тим, що згідно Закону України “Про основні принципи та вимого до безпечності та якості харчових продуктів” з вересня 2019 р. система НАССР мала бути впроваджена на всіх харчових підприємствах.
Нажаль, наша робота не завжди дає позитивний результат. Так, у 2020 році палата у взаємодії із Спілкою підприємців малих, середніх і приватизованих підприємств України забезпечила інформування об’єднаних територіальних громад та низки підприємств агропромислового комплексу щодо умов участі в програмі USAID «АГРО» – «Безпечність харчових продуктів». В рамках проведеної інформаційної кампанії наголошувалося, що підприємства учасники (фермерські господарства, виробники м’ясомолочної продукції, кондитерських виробів тощо) могли отримати відшкодування до 50% вартості розробки Системи (ISO 22000, FSSC, IFS та BRC), якщо б пройшли відповідну сертифікацію та отримали міжнародний сертифікат в представництві компанії AFNOR Groupe в Україні. Нажаль наші спроби залучити до участі у програмі хоча б одну організацію не увінчались успіхом.
Серед послуг, які наша палата традиційно надавала, є одна, яка у звітному періоді майже не забезпечувалася. Якщо в минулі періоди впродовж року проводилось більше десяти виставок та ярмарок, то за звітний період проведено не більше п’яти таких заходів.
Таким чином, була втрачена можливість знайомити мешканців та підприємців з досягненнями наших виробничників, отримувати інформацію щодо нових технологій.
Поряд і реальними причинами, пов’язаними з поширенням пандемії «COVID-19», початком збройної агресії є і «притягнуті за вуха».
Чим пояснити, що ринки у місті працюють, а ярмарки пов’язані з садівництвом, проводити на прилеглій території не маємо права?
У той же час проводяться ярмарки, якими опікується міська рада. Про нас згадують лише тоді, коли необхідно надати в користування виставкове обладнання.
Враховуючи військовий стан, для збереження традиції організації в Чернівцях «Петрівського ярмарку» можна було б розподілити його проведення на кілька локацій, між найбільшими торговими майданчиками міста. Навіть запатентований спільно з міською владою «Петрівський ярмарок» «відійшов у небуття». Новій президії торгово-промислової палати необхідно зробити все для продовження традиції проведення ярмарку, який за майже 30 років став відомим не тільки в Україні, але й за кордоном. У разі відмови нинішнього партнера, запропонувати системі ТПП спільно проводити цей захід.
Палата залишається центром, де можна отримати інформаційну допомогу з того чи іншого питання, незалежно від того, чи ви є членом палати, чи просто підприємцем, чи представником іноземної фірми. Нажаль, через відсутність в штаті юриста, ми не можемо видавати сертифікати про настання форс-мажорних обставин, а впродовж останнього часу питома вага запитів стосується саме цього. Тому, доводиться обмежуватись тільки консультаціями по цій темі та переправляти підприємців до колег з сусідніх областей.
Зовнішньоекономічна діяльність
Зовнішньоекономічна діяльність палати спрямовувалась, насамперед, на сприяння малому та середньому бізнесу області у пошуках закордонних ділових партнерів, просуванні вітчизняних товарів на зарубіжні ринки, покращення в області інвестиційного клімату. Для цього використовувались різноманітні форми співпраці з зарубіжними партнерами.
Участь і представлення інтересів членів палати у міжнародних форумах, конференціях та круглих столах
Впродовж звітного періоду, палата активно практикувала організацію участі делегацій підприємців міста та області у міжнародних економічних форумах.
За браком часу неможливо розповісти про усі заходи, у яких палата представляла область, забезпечувала переговори наших підприємців з іноземними колегами, презентацію їх продукції учасникам, шукали шляхи активізації ділових контактів. У звітному періоді найбільше зустрічей з іноземними колегами відбувались в Румунії та в Республіці Молдова. Тому, дозвольте перерахувати основні заходи за участю наших представників.
Так, на запрошення керівництво Сучавського повіту, за дорученням і повноваженнями керівництва області Чернівецька ТПП представила регіон на зустрічі економічної місії ділових кіл землі Баварія (Німеччина) з представниками бізнес-середовища Сучавського та Ботошанського повітів Румунії.
Захід був організований Сучавською повітовою радою у взаємодії з Міністерством економіки землі Баварія з метою демонстрації економічного та туристичного потенціалу транскордонного регіону, залучення німецьких інвестицій в привабливі інфраструктурні проекти, зокрема щодо розбудови транспортних коридорів та впровадження інноваційних, енергозберігаючих технологій в промисловість.
Палата очолила делегацію Чернівецької області під час румунсько-українського економічного форуму, який проходив в м. Ботошани (Румунія).
Захід був організований Асоціацією розвитку «Ботошанської міської зони” у взаємодії з Асоціацією органів місцевого самоврядування Чернівецької області «Агенція розвитку громад Буковини».
В рамках форуму між Чернівецькою та Ботошанською палатами була підписана нова Угода про співробітництво;
У вересні 2019 року делегація Чернівецької ТПП та місцевих підприємців взяла участь в роботі міжнародного економічного форуму “Інвестиційні можливості в Північному регіоні розвитку Республіки Молдова”, який відбувся в місті Єдинці.
Чернівецька ТПП організувала поїздку групи підприємців області до м.Бая Маре (Румунія) для участі 27–29 вересня 2019 року у чотирьохсторонньому румунсько-угорсько-українсько-молдовському економічному форумі та XXVІІ Міжнародній виставці «Rivulus Dominarium 2019», які були організовані Марамурешською ТПП.
У січні 2020 року делегація Чернівецької ТПП та місцевих підприємців взяла участь в Міжнародному бізнес-форумі “Молдова 2020 – формування майбутнього міжнародного ділового співробітництва”, який відбувся в Кишиневі. Захід був організований в рамках Проекту Європейського Союзу Enterprise Europe Network (Європейська мережа підприємств).
Спільно з ТПП Республіки Молдова організували в листопаді 2021 онлайн-переговори представників ділових кіл та виробників двох країн «Партнерство заради експорту 2021». Захід був направлений на просування експорту та створення платформи для налагодженння ділових відносин між молдовськими виробниками та потенційними іноземними партнерами.
Чернівецька ТПП не тільки організовувала поїздки делегацій палати за кордон, але й приймала представників палат, бізнесу у Чернівцях, зокрема у 2018 р. – делегацію представників двосторонніх палат Румунії та у 2019 р. – делегації ТПП Республіки Молдова та ТПП Марамуреш (Румунія) у 2022 та 2023 керівників Ботошанської та Сучавської ТПП (Румунія), Двосторонньої торгової палати Румунія-Україна. У цьому році також відбулась зустріч з президентом Люксембурзько-Української торгової палати.
Ми представили інтереси членів палати на інвестиційному форумі «Інновації та інвестиції в епоху творчого руйнування», який відбувався в Чернівцях 1-2 жовтня 2021 року. В рамках заходу була представлена концепція розвитку міста до 2030 року.
Захід був цікавим тим, що перед учасниками виступили: колишній міністр економічного розвитку та торгівлі України Павло Шеремета, колишній міністр інфраструктури і транспорту України Володимир Омелян, виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан, президент American Chamber of Commerce in Ukraine Енді Хандер, засновник компанії Інтелтек Україна – ITW Systems Алекс Лопатін та інші. Всього у форумі взяли участь 25 спікерів та близько ста учасників.
7 червня 2023 року віце-президент Чернівецької ТПП Петро Луців разом з підприємствами-членами палати взяли участь у діловій зустрічі з представниками чеського бізнесу, яка була організована та проведена в Івано-Франківській ТПП.
6-7 липня 2023 року Чернівецька ТПП долучилась до організації Українсько-Румунсько-Молдовського бізнес-форуму, який був ініційований Чернівецькою ОВА у співпраці з низкою міжнародних партнерських організацій.
За дорученням ОДА, палатою були організовані В2В переговори між представниками ділових кіл України, Румунії та Республіки Молдова, а також презентації місцевих товаровиробників.
Всього у форумі взяли участь понад 170 компаній, фірм та суб’єктів підприємницької діяльності з трьох країн.
Чернівецька ТПП представила інтереси членів палати на Українсько-Латвійському бізнес-форумі, який був організований у вересні 2023 року Чернівецькою ОВА у взаємодії з почесним консулом Латвійської Республіки в Чернівцях Іллею Хочем та економічним аташе Посольства Латвійської Республіки в Україні Айнарсом Межулісом.
Організація, участь і представлення інтересів членів палати на трьохсторонніх Українсько-румунсько-молдовських бізнес-форумах
Ініційований Чернівецькою ТПП у минулій каденції, за підтримки національних палат та дипломатичних установ трьох країн, Українсько-румунсько-молдовський бізнес-форум набув значного регіонального авторитету та популярності серед представників ділових кіл України, Румунії та Республіки Молдова, оскільки головним його спрямуванням є розвиток взаємовигідного транскордонного співробітництва, налагодження нових торгово-економічних зав’язків, стимулювання кооперації бізнес-середовища для виходу на міжнародні ринки, пошук шляхів подолання існуючих перепон інтернаціоналізації бізнесу.
У продовження нашої ініціативи (14 червня 2018 р.) делегація Чернівецької ТПП, до складу якої увійшла велика група українських підприємців (понад тридцять фірм), взяла участь у ІІ тристоронньому українсько-румунсько-молдовському бізнес-форумі, що проходив у м.Сучава (Румунія).
Через рік у Кишиневі був проведений черговий ІІІ тристоронній бізнес-форум «Україна-Румунія-Республіка Молдова», на якому наші учасники довели до потенційних молдовських партнерів понад десять комерційних пропозицій від виробників Чернівецької області.
В рамках Форуму було організовано різнопланове обговорення найбільш важливих питань розвитку торгово-економічного та інвестиційного співробітництва, презентацію окремих інвестиційних проектів та програм, переговори між інвесторами та представниками молдовського бізнесу.
В подальшому форуми не проводились по причині поширення пандемії коронавірусу та військового стану.
Співпраця в рамках діючих механізмів Єврорегіону «Верхній Прут»
Як організація співзасновник Єврорегіону «Верхній Прут» – одного з механізмів транскордонної співпраці України, Румунії та Республіки Молдова Чернівецька ТПП активно намагалась реанімувати діяльність міжнародної структури.
Президент палати взяв участь в роботі круглих столів “Посилення ролі “Верхній Прут” в конвергенції прикордонних територій”, які проходили в Чернівцях (17.04.2019) та Сучаві (19.04.2019).
Заходи були організовані Чернівецькою ОДА, Сучавською повітовою радою, Чернівецьким торгово-економічним інститутом КНТЕУ та Сучавським університетом ім. Штефана Великого.
За ініціативою палати, у жовтні 2019 року була започаткована міжнародна виставка – ярмарок «Вироблено в Єврорегіоні “Верхній Прут».
На заході був представлений широкий асортимент продукції та виробів підприємців Чернівецької, Івано-Франківської та інших областей України, Ботошанського повіту Румунії, а також Єдинецького району Республіки Молдова. На виставці-ярмарку були також присутні представники румунських та молдовських регіональних торгово-промислових палат, з якими місцеві підприємці обговорили питання виходу на ринки згаданих двох країн.
22 вересня 2020 р. представники падати взяли участь у роботі міжнародного круглого столу «Нові європейські парадигми співпраці та потенціал Єврорегіону «Верхній Прут», який був присвячений 20-ти річчю його утворення. Форум був організований з метою інтенсифікації українсько-молдовсько-румунського транскордонного співробітництва через визначення заходів, необхідних для активізації діяльності Єврорегіону «Верхній Прут».
Представники палати акцентували увагу учасників на необхідності реалізації в рамках Єврорегіону міжнародних бізнес кластерів, створення Фонду Єврорегіону «Верхній Прут» за прикладом Фонду розвитку Карпатського Єврорегоіну, який би фінансово сприяв реалізації пріоритетів Єврорегіону та розвитку європейської кооперації підприємництва.
Співпраця з МЗС України та представниками іноземних дипломатичних місій
Президент Чернівецької ТПП представляв систему ТПП України в рамках засідань Українсько-Румунської спільної комісії з питань економічного, промислового, наукового та технічного співробітництва та аналогічної комісії з Республікою Молдова. Як вже зазначалось, на виконання рішень Українсько-Румунської спільної комісії Чернівецька ТПП впродовж звітного періоду уклала нові угоди про співробітництво з Ботошанською, Сучавською та Марамурешською торгово-промисловими палатами Румунії.
У звітному періоді палата організувала зустріч посла з особливих доручень МЗС України І.Г.Ніколайко з експортерами Чернівецької області. В рамках заходу були обговорені можливості розширення ринків збуту продукції та проблеми, з якими повсякденно стикаються експортери. Представник МЗС ознайомив присутніх з можливостями залучення коштів через діючі програми ЄС для малого та середнього бізнесу, поінформував про наявні інформаційні ресурси.
За звітний період в палаті відбулась низка зустрічей представників іноземних дипломатичних установ з працівниками палати та керівниками підприємств. Серед гостей були посол Аргентинської Республіки в Україні Альберто Хосе Алонсо, генеральний консул Генерального Консульства Румунії в Чернівцях Ірина Лоредана Стенкулеску, генеральний консул Генерального консульства Чеської Республіки у Львові Павел Пашек, торговий радник Посольства Австрійської Республіки в Україні Ґабріелє Газельсберґер, директор торгового представництва Тайваню в Україні Су Ю-Суань.
Організація візитів та ділових переговорів іноземних компаній
Велику роль в покращенні інвестиційної привабливості відіграють індивідуальні спілкування з іноземними підприємцями, які вивчають наш ринок та бажають мати бізнес в Україні. Окрім консультацій з питань податкового, митного законодавства, Палата допомагає в підготовці статутних документів, пошуку приміщень для відкриття підприємств, забезпечує перекладачами.
У період палата надала сприяння в організації приїзду та перебування в області представників компанії «Timberline International (Pty) Ltd.» з Південно-Африканської Республіки. Головною метою візиту було встановлення ділових зв’язків із виробниками пиломатеріалів (дошка, брус, заготовки, паркет, паркетна дошка, ламель, шпон, матеріал для складання і виробництва дерев’яних будинків), а також паливних пелет. Під час перебування в області представникам компанії була забезпечена можливість зустрітись з представниками окремих деревопереробних підприємств.
На базі Чернівецької ТПП відбулась зустріч представників румунської групи компаній VIBE Properties з керівниками зацікавлених чернівецьких будівельних фірм, підприємств, які спеціалізуються на виробництві будівельних матеріалів, фахівцями фінансово-банківського сектору, а також представниками окремих структурних підрозділів органів місцевої влади міста та області з метою обговорення перспектив інвестування у житлове та комерційне будівництво в регіоні.
Захід був організований палатою спільно з Генеральним консульством Румунії в Чернівцях.
Співпраця з Союзом українців Румунії
У своїй діяльності ми шукаємо різні можливості розвитку ділової активності для наших виробників.
За останні два роки з керівництвом Союзу українців Румунії (СУР) було проведено низку робочих зустрічей, під час яких особливий акцент робився на сприянні діловому середовищу у пошуку нових ринків збуту та обговоренні можливості лобіювання їх інтересів в Румунії.
Так, у липні 2022 року Чернівецька ТПП спільно з Чернівецькою обласною організацією Українського союзу промисловців і підприємців організувала та провела зустріч підприємців регіону з керівництвом СУР під назвою «Можливості співпраці з Союзом українців Румунії в питаннях просування продукції місцевих виробників на румунський ринок». Близько 30% присутніх на зустрічі наших підприємців представляли релоковані зі сходу України підприємства. Румунську делегацію очолював голова СУР, депутат Парламенту Румунії Микола-Мирослав Петрецький.
Під час наступної зустрічі 4 листопада 2022 року в Чернівцях голова СУР М.-М.Петрецький передав для обласних установ соціального спрямування області 10 генераторів. Крім того, у присутності голови Чернівецької обласної військової адміністрації Руслана Запаранюка та заступника Чернівецької обласної ради Михайла Павлюка, було підписано протокол про співпрацю між Чернівецькою ТПП та СУР. Документ, серед іншого, передбачає взаємодію сторін в розвитку торгово-економічних зв’язків між представниками ділового середовища України та Румунії, заохочення взаємовигідного інвестиційного співробітництва, сприяння в налагодженні економічних та культурних контактів між українськими громадами Румунії та територіальними громадами Чернівецької області, підтримку культурних та освітніх заходів українців Румунії.
28 лютого 2023 року віце-президент палати Петро Луців у складі української делегації, на запрошення Союзу українців Румунії, взяв участь у парламентських слуханнях «Рік війни в Україні – початки, еволюція, перспективи», які відбулись в Парламенті Румунії.
Відповідно до досягнутої домовленості, у цьому році, спільними зусиллями організували в Чернівцях зустріч представників ділових кіл з числа етнічних українців Румунії та українських підприємців «Можливості реалізації ділового потенціалу Чернівецької області та співпраці в питаннях просування продукції місцевих виробників на румунський ринок».
У заході взяли участь 27 представників фірм та компаній з семи повітів Румунії та понад 40 представників малого і середнього бізнесу Чернівецької області, зацікавлених у налагодженні співпраці з потенційними румунськими партнерами. Це був перший міжнародний захід такого масштабу, організований в області з часу початку пандемії коронавірусу та російської агресії.
Учасники мали можливість провести конструктивні переговори у форматі В2В та презентувати власну продукцію, налагодити нові ділові зв’язки з виробниками будівельних матеріалів, сільськогосподарської продукції, легкої промисловості, лісопереробної галузі, електроустаткування, продуктів харчування, садівництва тощо. Свою продукцію мали можливість представити п’ять релокованих підприємств з Харкова, Сум, Миколаєва та Києва. В результаті проведених переговорів переважна більшість з присутніх українських фірм та компаній встановили перспективні контакти з потенційними румунськими партнерами, або домовились про подальшу співпрацю.
Ця зустріч стала нашою великою перемогою, оскільки з часу початку російської військової агресії представники іноземного бізнесу, тим більше у великій кількості, боялись приїжджати на спільні заходи. Позитивний досвід участі представників ділових кіл Румунії у цьому заході дозволив залучити ще більшу аудиторію румунського та молдовського бізнесу на тристоронній бізнес-форум, який був організований Чернівецькою ОДА.
Взаємодія з представниками ТПП України за кордоном задля сприяння місцевим експортерам
У своїй діяльності нам часто приходиться співпрацювати з представниками ТПП України за кордоном. Сьогодні ТПП України має 88 представників у 72 країнах.
Впродовж звітного періоду, Чернівецька ТПП активно використовувала можливості представників ТПП України за кордоном для вирішення проблемних питань представників місцевого бізнесу за кордоном.
Так, останній випадок, коли до нас звернувся підприємець, у якого в Румунії згорів причеп з побутовою технікою. Необхідно було терміново оформити юридичні документи щодо цієї події. За втручанням представника ТПП України в Румунії Олександра Греченюка оперативно була надана допомога в їх отриманні.
Для обговорення перспективних напрямків взаємодії у квітні 2023 року керівництво палати зустрілось в Чернівцях з представником ТПП України в Республіці Молдова Дмитром Лекарцевим.
7 липня 2023 року в рамках спільної участі в Українсько-румунсько-молдовському бізнес-форумі, який проходив в Чернівцях була проведена аналогічна зустріч з представником ТПП України в Румунії Олександром Греченюком.
Неодноразово палата допомагала представнику ТПП України в Балканських країнах Юрію Курєнкову отримувати відповіді на запити іноземних підприємців.
Співпраця з громадськими організаціями в питаннях залучення європейських фондів для розвитку бізнесу
У взаємодії з Національним контактним пунктом Програми «Horizon 2020» при ЧНУ палата сприяла проведенню інформаційного дня міжнародної програми Європейського союзу «Horizon 2020» – «Грантові можливості для буковинського малого та середнього бізнесу».
Керівництво палати взяло участь та представило інтереси малого і середнього бізнесу області в інформаційних заходах Представництва ЄС у Чернівцях, зокрема:
– 6 листопада 2018 р. – презентації відкритих конкурсів на гранти та проекти ЄС;
– 8 листопада 2018 р. – Семінарі для представників місцевого бізнесу «Як знайти бізнес-партнера в ЄС».
У травні 2023 року представники палати взяли участь в інформаційній сесії з презентації Програми транскордонного співробітництва Interreg NEXT «Румунія – Україна 2021-2027», яка була організована Спільним технічним секретаріатом Програми – Сучавським регіональним бюро транскордонного співробітництва.
Шановні колеги, наша область має унікальну можливість створити потужну основу для участі у післявоєнній відбудові України. Розбудова сектору виробництва будівельних матеріалів, з огляду на прогнозоване зростання попиту на дану продукцію має стати пріоритетною для нашого краю в найближчі роки. З огляду на це Чернівецька ТПП вийшла перед місцевою владою з ініціативою щодо створення в регіоні кластеру підприємств післявоєнної відбудови України та проведення міжнародного інвестиційного форуму за участю компетентних європейських структур, фондів та інвесторів для просування відповідної ініціативи.
Серед заходів, які необхідно застосувати для стимуляції економічного розвитку це покращення поінформованості про ділове середовище та можливості для розвитку спільного бізнесу. Пріоритет – це повернення людей до мирної праці, реабілітація, допомога у адаптації до нових реалій, сприяння у відкритті бізнесу та просуванні продукції на внутрішньому і зовнішньому ринках, організація участі у міжнародних виставках, ознайомлення з досвідом роботи в інших регіонах, підготовка кваліфікованих кадрів.
Шановні члени палати!
У звіті президії нашої палати ми спробували поінформувати вас щодо діяльності з виконання статутних вимог, проблем, які виникають в питаннях сприяння підприємництву. Деякі моменти будуть озвучені у доповіді ревізійної комісії, а також у ваших виступах.
Наступний звітний період співпадатиме з вагомою датою для нашої палати – це 175 річчя її створення. Нагадую, що Палата ремесел Буковини була створена на підставі Указу австрійського цісаря від 18 березня 1850 року. Ми пишаємось тим, що ми є однією з найстаріших палат на терені України та Європи і впродовж багатьох років залишаємось вірними нашому головну пріоритету діяльності – підтримці підприємництва на Буковині. Тому, у найближчій період діяльність палати має бути направлена на гідну зустріч цієї дати.
Як партнери, союзники, однодумці ми обов’язково здолаємо виклики останніх років. Солідарність – головне гасло, з яким ми б хотіли рушити у наступний період. Разом ми наближаємо Перемогу.
Бажаємо усім миру.